Gül Yarası Hasan Nail Canat

Gül Yarası

Gül Yarası isimli kitabın yazarı Hasan Nail Canat olarak belirtilmiştir. # Osmanlı Basınında Yüzyıl Önce Bu Ay / Hazırlayan: Emel Seyhan

# Güncel

# 26 Kasım 1910 Şark Görüntüleri / Edhem Eldem
# İskilipli Tahir Efendizade Ebubekir Nâbinin Rüyası (1909) / Yavuz Selim Karakışla
# Rus ve Sovyet Tarih Yazımında Kırım Savaşı / Canan Badem
# Anatanrıça Kültünün Rahibeleri Tapınak “Fahişeleri” / Fatmagül Berktay
# Göktürkler ve Şehircilik “Temür Kazug”a Kurulan “Balığ”lar / Ayşe Hür
# Avusturya Karikatür Dergilerinde Bosna İşgali Bir “Medenileştirme” Girişimi / Necmettin Alkan
# Bir Kitabın Düşündürdükleri Avrupa Karikatürlerinde
II. Abdülhamid Ve Osmanlı İmajı / İbrahim Şirin
# II. Abdülhamid ve Osmanlı İmajı / İbrahim Şirin
# 1897 Türk-Yunan Savaşı Alasonya ve Yanya Cephelerinde Yaralı Tedavisi / Nuran Yıldırım
# MÖ 3500-1200 Anadolu Ekonomilerin Merkezileşmesi / Alev Erarslan
# Safeviler Döneminde Kahve ve Kahvehanelerin İrandaki Tarihi / Nasrullah Felsefî
# Cemaleddin Afgani Hangi İslam Birliği? / Halil Ege Özen
# 19. YY Avrupasında Milliyetçilik Paradoksu / Seda Dugan
# Çerkes Mitolojisinin Temel Unsurları Tanrılar ve Çerkesler / Ayşe Övür
# Webde Tarih / Gürel Tüzün
# Kitabiyat Uluburun Gemisi / Derleyen: Oğuz Tekin
# Anakronik / Aydan Çelik

155. sayımızla merhaba…
Bu ayki kapak yazımızda Candan Badem daha önce işlenmemiş bir konuyu ele alıyor: Rus ve Sovyet tarihçilerin Kırım Savaşına yaklaşımlarındaki değişim. Böyle bir konuyu işlemek, dönemi ve Rusça bilmekten başka Kırım Savaşı yıllarından bu yana söz konusu tarihçilerin koşullarını anlamayı ama aynı zamanda bütün bu dönemlere mesafe almayı gerektiriyor. Bunlar her tarihçinin kolaylıkla yapabildiği şeyler değil. Yayın kurulu üyemiz Fatmagül Berktayın “Tapınak Fahişeleri” başlıklı din tarihiyle ilgili yazısı kadınların başını örtmesinin tarihini konu ediyor. F. Berktayın yazısı derin bir birikimle günümüzde sonu gelmez çekişmelere konu olan başötüsünün Mezopotamyadaki kullanımını cinsiyet ve sınıf temelinde inceliyor, dönemi ve başörtüsünü anlaşılır kılıyor. Keşke F. Berktay daha sık yazsa.
Bu sayıda karikatür tarihiyle ilgili iki yazı var: Necmettin Alkanın, Avusturyanın Bosnayı işgal ettiği yıllarda yayımlanan, işgali destekleyen karikatürleri konu edindiği yazısı ve İbrahim Şirinin N. Alkanın son kitabını eleştiren yazısı. İki yazıda da ilgili karikatür örnekleri okuyucu ile paylaşıldı. Karikatür, doğası gereği yazıdan farklı olarak vermek istediği mesajı dolandırmadan, daha net ve özet olarak ve tabii çarpıcı bir biçimde ortaya koyabiliyor; öyle ki, insan işgal yanlısı Avusturya karikatürlerine baktığı zaman, işgal altındaki insanların bu kadar açıkça hakir görülmesine 130 yıl bile sonra sinirlenebiliyor. Böyle de olsa, tarihçinin çalıştığı dönemden mesafe alması şarttır, aksi halde bu yayımların Avusturyada tüketildiği ve esas amacının işgali Avusturya halkının gözünde meşru kılmak olduğu ve o dönem Avusturyasını anlamak için bir malzeme oluşturduğu unutulabilir.
1994te Tansu Çiller başbakanken, Özgür Gündem gazetesi “gayri-resmi” bir bombayla neredeyse yerle bir edilmiş, bir gazete çalışanı ölmüştü. Bu olayı takip eden günlerde, içinde Orhan Pamukun da bulunduğu bir grup İstiklal Caddesinde Özgür Gündem satmışlardı dayanışma göstermek amacıyla. Şimdi Tarih Vakfı kurucu üyesi Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülünü aldı ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer derece alan sporcuları kabul edip ödüllendirdiği halde, Pamuku tebrik bile etmedi. Türkiyede bir gerçek artık herkes tarafından açıkça bilindiği halde görmezden geliniyor: Bu ülkede kardeşçe, eşit yurttaşlar olarak yaşamak istiyorsak, bu, gazete bombalayarak değil, Pamukun yaptığı gibi Kürt halkının gönlünü alarak olabilir ancak. Bu gerçek dışardan herhalde daha kolay görülüyor.

Aralıkta görüşmek umuduyla.

Ahmet Akşit

Rus ve Sovyet tarih yazımında Kırım Savaşı

Candan Badem, Rus tarihi yazımında değişen Kırım Savaşı algısını anlatıyor:

Dünya tarihçiliğinin en çok yazdığı savaşlar

Konu : , , , , ,
Kategori : Çocuk, Kitap